Otwarta kuchnia – jaką podłogę wybrać
Wybierając podłogę do otwartej kuchni, najprawdopodobniej weźmiesz pod uwagę kilka popularnych możliwości:
- Panele podłogowe – niestety rzadko nadają się one do zastosowania w kuchni, z uwagi na ich wysoką wrażliwość na działanie wody i wilgoci. Zamoknięte panele (o co w kuchni nietrudno) mogą szybko puchnąć i ulec nieodwracalnemu zniszczeniu.
- Płytki ceramiczne – są wodoodporne i łatwe do utrzymania w czystości, a przy tym występują w bardzo szerokiej gamie kolorów i wzorów. Wyglądają więc estetycznie, zapewniając równocześnie wygodę użytkowania i łatwą pielęgnację. Mają jednak kilka wad: są zawsze zimne w dotyku, co sprawia, że stąpanie po nich w bosych stopach nie jest przyjemne. Ponadto, zastosowane na całej powierzchni szatkują pomieszczenie siatką fug, która nie zawsze wygląda efektownie.
Posadzki cementowo-żywiczne do otwartej kuchni
Idealnym rozwiązaniem do kuchni połączonej z salonem może być posadzka cementowo-żywiczna, którą bez przeszkód można zastosować w obydwu tych pomieszczeniach. W kuchni zapewni ochronę przed oddziaływaniem wilgoci i wody oraz zabezpieczy powierzchnię podłogi przed uporczywymi zabrudzeniami. Z kolei w salonie, posadzka przykuje uwagę gości nowoczesnym i minimalistycznym stylem, oraz bezspoinową powierzchnią. Co więcej, wybór jednego rodzaju podłogi do otwartej kuchni i salonu jeszcze mocniej podkreśli jednorodność przestrzeni.
Kuchnia i salon: dwie strefy, dwa kolory</h3?
Jeśli chcesz jednak wizualnie oddzielić kuchnię od salonu, mamy dla Ciebie ciekawą inspirację. Bez przeszkód możesz zdecydować się na posadzkę cementowo-żywiczną w dwóch różnych, harmonizujących ze sobą kolorach. Taki podział przestrzeni pozwala na wizualne zaznaczenie różnicy pomiędzy pomieszczeniami, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich praktycznych funkcji jednolitej podłogi.
Posadzka i drewno: interesujące połączenie
Ciekawym i bardzo dizajnerskim pomysłem na wykończenie otwartej kuchni jest połączenie posadzki cementowo-żywicznej z naturalnym drewnem lub panelami podłogowymi. Dobrze dobrana kolorystyka i pomysłowe połączenie obydwu powierzchni mogą złożyć się na naprawdę zachwycającą realizację.
Wykończenia cementowo-żywiczne, poza stosowaniem w formie posadzek mają także szereg kreatywnych zastosowań. Nadają się do wykończenia każdej pionowej lub poziomej powierzchni – od posadzki, przez ściany aż po elementy mebli. Jeśli zastanawiasz się jak jeszcze możesz wykorzystać powierzchnię cementowo-żywiczną w wykończeniu kuchni, przeczytaj nasze porady: co na ścianę w kuchni zamiast płytek?