co na ścianę w kuchni zamiast płytek

Co na ścianę w kuchni zamiast płytek? Poznaj ultranowoczesne rozwiązanie

Ściany kuchenne – w szczególności ściany sąsiadujące z blatem, zlewem czy płytą grzewczą – są narażone na szczególnie intensywne eksploatowanie. W starciu z wylaną kawą, kroplami gotującej się zupy czy oparami duszonego mięsa źle zabezpieczone ściany znajdują się na z góry przegranej pozycji. Sprawdzonych rozwiązań jest kilka – płytki ceramiczne, szklane panele ścienne czy glazura. I choć występują one w różnych stylach i wariantach, naprawdę kreatywne wykończenie ściany w kuchni to wyjątkowo wymagające zadanie.

Kiedy warto zrezygnować z płytek?

Płytki ceramiczne oraz glazura to dobre i sprawdzone rozwiązania. Od lat służą jako materiał wykończeniowy w tysiącach polskich domów, restauracji, hoteli i biur. Czemu w takim razie mielibyśmy z nich rezygnować? Właśnie dlatego, że są tak powszechne. Wykorzystując tak standardowe rozwiązania trudno zaprojektować unikalne wnętrze. Płytki ceramiczne różnią się od siebie strukturą, rozmiarami i kolorystyką, które pozwalają na dobór kafli niemal do każdego wnętrza, niemniej jednak wszystkie mają jedną cechę wspólną – łączenia i spoiny. Decydując się na płytki ceramiczne, nawet te wielkoformatowe trudno będzie osiągnąć efekt “wow”, jaki zapewnia bezspoinowe wykończenie ściany.

Łączenie płytek wiąże się również z praktyczną uciążliwością jaką jest dbanie o czystość fugi. Odpowiednio dobrana fuga, która świeżo po nałożeniu podkreśla estetykę kalfi, po kilku latach może je już tylko szpecić. Zabrudzeniu fugi w kuchni nie sposób zapobiec, szczególnie, jeśli jest ona narażona na kontakt z ciężkimi, tłustymi oparami, powstającymi podczas gotowania czy użytkowania kuchenki gazowej. Fugi, szczególnie w kuchni, wymagają więc szczególnej dbałości o zachowanie czystości i regularnego odświeżania, gdy mimo starań ulegną zabrudzeniu.

Co zamiast płytek i glazury na ścianę w kuchni?

Coraz popularniejszą alternatywą dla płytek ceramicznych lub glazury w kuchni są szklane panele ścienne. To nowoczesne rozwiązanie może stanowić nie tylko zabezpieczenie ściany, lecz również bardzo efektowną dekorację. Tafle szkła mogą być bardzo przydatne, jeśli chcesz pozbyć się widoku starych płytek bez konieczności ich skuwania. Jeśli jednak masz możliwość wyremontowania ściany lub wykańczasz po raz pierwszy polecamy inne, ultranowoczesne rozwiązanie: ścianę cementowo-żywiczną.